Sokat hallhatjuk, hogy interaktív előadásra van szükség az oktatásban, azonban csak kevés jó gyakorlatot láthatunk erre hazánkban. Az interaktív oktatás eszköze lehet például a tanulói kiselőadás, közös értékelés, vita-alapú tanítás vagy játékos tanítási eszközök, amelyek a közösségi tanulás által megszerzett tudást erősítik. Az iskolákban egyre nagyobb teret hódít a „tevékenykedve tanulás” a pandémia óta, hiszen akkor érezhettük meg igazán, hogy mennyire fontos a figyelem folyamatos fenntartása.
Az elmúlt évtizedekben a közönség figyelmének folyamatos csökkenésének lehettünk szemtanúi. Az okostelefonok elterjedésével és a FOMO (Fear Of Missing Out) megjelenésével szinte elképzelhetetlen egy előadás anélkül, hogy a résztvevők ne akarnák ellenőrizni a közösségi felületeket és egymással üzenetet váltani. Ezek a tevékenységek folyamatosan megszakítják a figyelmet, így egy előadónak egyre nehezebb egy gondolati ívet a közönséggel együtt végig vinni. Tekintsünk tehát valamilyen ellenségként a közönség soraiban lévő mobiltelefonokra? Mi ezt egy kicsit másként látjuk.
Digitális eszközök az interaktív oktatásért
Egy előadó a digitális eszközökre tekinthet ellenségként vagy barátként is. Mivel elkerülhetetlen, hogy a résztvevők kezükbe vegyék mobilkészülékeiket, így törekedjünk inkább arra, hogyan tudjuk felhasználni a figyelem fenntartására ezeket az eszközöket.
Az elmúlt években jelent meg a BYOD (Bring Your Own Device) szemlélet az oktatásban, ami pontosan arra hívja fel a figyelmet, hogy a tanulókat nyugodtan bátorítsuk saját okoseszközeik használatára. Ezt viszont olyan cél érdekében tegyék, ami kapcsolódik az előadáshoz – ez esetben például a figyelem fenntartásához is hozzájárulhat.
Vivicon: az interaktív oktatás eszköze
Hogyan lehet a fenntartani a közönség figyelmét? Ahogy feljebb is utaltunk rá, a résztvevőket közös értékelésre lehet kérni, vita-alapú tanítást alkalmazni vagy esetleg a közönség számára kérdéseket megfogalmazni az előadás során.
Az utóbbi időben viszont – akik szoktak előadást tartani, azok jól tudják – egyre alacsonyabb interakciót lehet kiváltani, különösen a Z generáció esetén. A Z generációs fiatalok gyerekkoruk óta aktívan használják a digitális eszközöket és manapság a kommunikációjuk jelentős részét is szívesen végzik írásban. Emiatt lehet, hogy kevésbé szeretnek mások előtt megszólalni vagy akár véleményüket kifejezni.
Ahhoz, hogy megismerd előadásod során a résztvevők véleményét és mindezt a közönség a saját eszközein keresztül tegye meg, egy kiváló eszköz lehet egy interaktív oktatást támogató szoftver, mint például a Vivicon.
Hogyan teszi interaktívvá előadásodat a Vivicon?
A Vivicon azzal segíti az előadók munkát, hogy használatával a közönség figyelmének fenntartása egyszerűbb lesz, a beépített funkciókkal pedig könnyen bevonható minden résztvevő az egyes feladatokba. A szoftver használatával interaktív feladatokat, kérdéseket adhatsz hozzá az előadásodhoz, többféle kérdéstípus közül is választhatsz, így megszavaztathatsz a résztvevőkkel egy vitás kérdést vagy akár ellenőrizheted tudásukat egy kvízzel.
Használatával zökkenőmentesen folytatódhat a prezentáció interaktív része, hiszen nem kell kilépni a diasorból, megnyitni egy másik felületet, hanem az előadásba építve tudod megjeleníteni a kérdéseket számukra. A résztvevők pedig saját eszközükről csatlakozhatnak a feladatokhoz és kényelmesen adhatnak reakciókat.
A Vivicon tehát sok területen segíthet, ha közönséged számára jól felépített, látványos és interaktív előadást szeretnél tartani. Funkciói által szemléltető eszközzé válhatnak az egyes közönség által megoldott feladatok, a kérdések megválaszolásával szerzett információk segíthetnek a téma jobb megértésében. Előadóként Te is szívesen kipróbálnád a Vivicont? Ismerd meg most, jelentkezz be regisztráció nélkül az online felületre!
3 comments on “Vivicon: a sokszínű interaktív oktatási eszköz”
Pingback:
Hogyan készítsünk prezentációt? – célok, lépések, tanácsok - ViviconPingback:
5 legfontosabb prezentációs technika – a beszéd és a mozgás fontossága - ViviconPingback:
Milyen a jó prezentáció? - hagyományos vs. új oktatási módszerek - Vivicon