Az elmúlt évtizedekben több olyan hatás is alakította az óratartást, amelyek következményei szinte minden tanórán tetten érhetők. Gondoljunk csak akár az okostáblák megjelenésére, a mobiltelefonok használatára, digitális leckekönyvekre vagy 3D-s modellekre, amelyek mára szinte a mindennapjaink részévévé váltak.
A diákok (és természetesen a tanárok számára is) rendkívül gazdag tudásanyag vált elérhetővé az interneten, ami nagyban megkönnyíti a tudás megszerzését. Továbbá a technológia fejlődésnek köszönhetően ma már lehetőségünk van olyan eszközök használatára is – mint például a Vivicon –, amelyek segítségével a diákok valós időben, interaktív módon adhatnak válaszokat a tanárok által feltett kérdéseire.

Az online kvízjátékok könnyedén begyűrűztek az oktatásba, hiszen számos olyan funkciót kínáltak, amelyek izgalmasabbá tették az óratartást. Az egyik ilyen hasznos funkció a versenyes szavazás, amely során a résztvevők válaszainál nemcsak azt értékeli a rendszer, hogy helyes választ adtak-e, hanem azt is, hogy ezt milyen gyorsan tették meg.
Az alábbiakban három olyan gondolatot osztunk meg Veled, amikből könnyedén inspirálódhatsz az óratartás során.
Néhány pluszponttal a hallgató is motiváltabb
A diákokat mindig motiválja, ha pluszpontokat érhetnek el. Tanárok és oktatók gyakran tapasztalják, hogy a dolgozattól való félelem miatt a diákok szeretik előre „bebiztosítani”, hogy jó eredménnyel teljesítsenek – emiatt pedig a pluszpontok szerepe felértékelődik.
Ahhoz viszont, hogy egy tanár pluszpontot adjon a diákoknak, fontos előtte tisztáznia a feltételeket. Ha ez nem történik meg, akkor a résztvevők elégedetlenségüknek adhatnak hangot.
A Vivicon prezentációs szoftver éppen abban segít, hogy megteremti a pluszpontadás feltételeit és a verseny lebonyolítását. Dönthetsz arról, hogy csak a legjobban teljesítő diák vagy pedig az első három helyezett kapjon pluszpontot.
Szoktasd hozzá a diákokat a „stresszes” helyzetekhez
Habár a Vivicon prezentációs szoftverben a megjelenéskor is megtalálható volt az interaktív kérdések beépítésének lehetősége, a versenyes szavazás csak az elmúlt időszakban jelent meg.
A versenyhelyzet felkelti a kíváncsiságot és a megmérettetésben való részvétel gyakran megnövekedett izgalmi állapottal jár a diákok körében. Előfordulhat, hogy egy általános- vagy középiskolai tanórán emiatt fegyelmezni is kell a résztvevőket, viszont ez ellensúlyozható a diákok jókedvével és hozzáadott élménnyel. A verseny színesíti az oktatási eszköztárt és segít a résztvevőkből a legtöbbet kihozni.
A diákok gyakran érvelnek azzal egy rosszul sikerült dolgozat vagy felelet után, hogy azért nem sikerült jól teljesíteniük, mert túlságosan izgultak. A Vivicon versenyes szavazása éppen abban segít, hogy hozzászoktatja egy fokozottabb izgalmi állapothoz a diákokat egy rövid időre, amíg a tudásukról adnak számot.
Válassz megfelelő tétet számukra!
Nemcsak pluszpontokkal lehet jutalmazni a diákokat, hanem más megszerezhető előnyöket is fel lehet ajánlani számukra. Találj ki egy „hónap tanulója” díjat vagy akár adj a legjobban teljesítő diáknak egy 5-öst egy anyagrészhez kapcsolódóan. Alább adunk néhány javaslatot, ami segít az inspirációban:
- Tárgynyeremény: például egy matrica vagy édesség
- A nyertesnek egy feladattal kevesebbet kell a dolgozatban megválaszolnia
- A nyertes használat szótárt a dolgozatírás során
- Mentesül a következő egy hónapban a szóbeli felelés alól
Biztos lehetsz benne, hogy sokkal aktívabbak lesznek és számukra is érdekesebb lesz az előadás. Ha rendszeresíted ezeket a versenyeket, akkor a diákok várhatóan jobban odafigyelnek az órán és tudatosan készülnek a következő számonkérésre. Ha pedig legközelebb szeretnél versenyt tartani a diákjaid körében, akkor használd a Vivicon funkcióit!