A gólyatábor minden egyetemista életében különleges élmény, tele izgalommal és várakozással. Az új kapcsolatok kialakítása, a közös élmények megélése és az egyetemi élet kezdetének megünneplése egyaránt fontos részei ezeknek az alkalmaknak. A legtöbb helyen azonban minden évben ugyanaz a forgatókönyv. Összegyűjtöttünk néhány tippet, hogy idén valami új élményben lehessen részetek!
Jégtöréses feladatok új köntösben!
A csapatok megalakulása után általában mindenki feszeng, keresi a helyét, nehezen szólal meg. Ez azonban nem kell, hogy így legyen, hiszen számos játék van, amelyet ilyen esetekben bevethetünk.
„Én még soha…”
Az egyik legnépszerűbb gólyatábor játék az „Én még soha…”. Habár lehet, már sokan ismerik, röviden összefoglaljuk a legfontosabb szabályokat. A résztvevők a Vivicon szabadszavas funkciójának segítségével meghatároznak állításokat, amit még nem csináltak. Pl.. „Én még sosem ittam felest!” – Ha már igen, akkor a játékosok isznak vagy kapnak egy pontot. Ha pedig valóban nem történt ilyen a résztvevővel, akkor neki nem kell innia.
Kérdezz-felelek
Ha nem az egyéneket külön-külön, hanem a csapatot szeretnénk jobban megismerni, akkor az egyik legjobb játék a kérdezz-felelek.
Ebben a játékban a gólyatábor résztvevők a kérdésekre előre megadott opciókkal válaszolhatnak, így a csoport véleménye könnyebben megismerhető. Ilyen kérdések lehetnek például: a résztvevők kedvenc italai, ételei, háziállatai vagy akár különleges szokásai.
A játék egy másik változatában viszont külön is válaszolhatnak a résztvevők a feltett kérdésekre, így a csapattagokat egyesével is meg lehet ismerni.
Unalmas előadás az egyetemi életről? Dehogy, csak legyen interaktív
Az esti bulik miatt a lelkesedés a délelőtti előadásokon sajnos nem túl nagy. Ez azonban könnyedén áthidalható az interaktív elemek segítségével.
Téma felvezetése játékosan
A gólyák számára minden téma új, azonban vannak viszonylag unalmas, száraz témák, amelyek nem biztos, hogy lekötik a figyelmet. Ilyen esetekben jó, ha egy elgondolkodtató kérdéssel indítasz, amelyre a többség felfigyel.
Ilyen lehet például:
- „Hogyan lehet megszerezni a jegyzeteket a felsőbb évesektől?”
- „Miért laknál albérletben, ha az igazi buli a koliban van?”
A kérdések beindítják a résztvevők fantáziáját, majd a beküldött válaszokból szemezgetve 1-2 érdekesebb választ meg lehet vitatni a gólyákkal, ezzel még inkább bevonva őket az előadásba.
Egy ilyen „felütés” után garantáltan odafigyelnek majd az elhangzottakra!
Csoportos játékok
Az gólyatábor előadások során lehetőség van az egyes csoportokat versenyeztetni, ezzel is motiválva őket az előadáson való részvételre.
Fontos, hogy ez esetben a játék témája kapcsolódjon a korábban elhangzottakhoz. Így a csapat- és versenyszellem is tovább erősödik, valamint az előadásra is jobban figyelnek majd.
A pontszerzés legjobb eszköze: A kvízjátékok
A gólyatáborokban számos előadás, illetve workshop, csapatépítő feladat várja a résztvevőket. A tábor végén viszont csak egy csapat győzhet, amelyhez általában kvízjátékok keretében gyűjthetnek pluszpontokat a csapatok.
A kvízjáték lebonyolítására is alkalmas lehet a Vivicon, mivel az űrlapok segítségével előre meghatározott kérdésre tudnak válaszolni a résztvevők. A kérdések kapcsolódhatnak bármilyen témához, viszont sokkal viccesebb, ha olyan kérdéseket teszünk fel, amelyeket valóban csak azok tudnak, akik ott voltak a rendezvény minden pontján.
Például:
- „Kinek a fején törték össze a tojást a játék során?”
- „Ki bulizott legtovább az első este?”
- „Melyik csapat óvott a legtöbbet?”
- „Melyik csapat alkotta a leghosszabb ruhaláncot?”
A felhasználók számára egyértelműen látszik melyik csapat mit válaszolt, illetve, hogy hány pontja van, így óvásnak helye nincs! Vagy mégis? J
A kérdések, amiket eddig senki nem mert megkérdezni
Végül, de nem utolsó sorban fontos megemlíteni, hogy mint minden rendezvényen, a gólyatáborban is vannak kényes témák, amelyeket nem mernek megkérdezni az elsőéves hallgatók, mert nem akarják magukat kellemetlen helyzetbe hozni és ezzel megpecsételni a következő 3-5 évüket az egyetemen.
Az ilyen kínos kérdéseket a legjobb, ha anonim módon teheti fel a közönség. Így biztosan megkérdezik, amire kíváncsiak, de nem jár mellé rossz érzés, vagy évekre szóló megbélyegzés. Ezáltal pedig nem lesz rossz véleménnyel senki sem az egyetemi élet első igazi bulijáról.
Bízunk, benne tippjeink segítségével a gólyatábor idén kicsit új köntösbe kerül és felejthetetlen élményekben lesz része mindenkinek, az egyetemet pedig sok, rutinos Vivicon felhasználó kezdi meg szeptembertől!