Az utóbbi időszakban nagy port kavart az okoseszközök elvétele a diákoktól a közoktatásban. Ez nemcsak a diákok szemszögéből, de a pedagógusok részéről is több nehézséget hordoz magában a mindennapokban és az oktatásban egyaránt. Habár a jelenlegi helyzetben nehezebben használhatók az okoseszközök és platformok, érdemes mégis alkalmazni őket. Blogbejegyzésünkben kifejtésre kerül, hogy milyen előnyökkel járhatnak az okoseszközök, valamint, hogy a szabályozások értelmében hogyan használhatjuk őket mégis.
A digitális pedagógia
A digitális pedagógia a digitális technológia használatát jelenti egyes pedagógiai-módszertani eszközök alkalmazása során. A módszertan alapját képezi, hogy tisztázzuk milyen okoseszközök segítségével milyen pedagógiai célokat kívánunk elérni. Az okoseszközök jelenlétének az oktatásban nem az a legfőbb célja, hogy a diákok mindenáron technikai eszközöket használjanak a tanórákon, hanem hogy fejlődjön a digitális kompetenciájuk a mindennapok során. Így válik a technológia eszközzé és nem pedig céllá.
Az okoseszközök alkalmazásának előnyei az oktatásban
Az okoseszközök jelenléte befolyásolhatja a tanulás hatékonyságát. Ha a pedagógusok megfelelően képesek integrálni a digitális megoldásokat a tanulási folyamatokba, az a diákokat is aktív részvételre ösztönzik. Így az egyéni tanulói igényekre is könnyebb figyelmet fordítani.
Az okoseszközök megjelenése az oktatásban sok tényező kapcsán biztosíthat minőségi fejlődést.
Egy vizualizáció könnyen felkeltheti a diákok figyelmét, de érdemes ide sorolni az adatok kiértékelésének és megjelenítésének könnyedségét, vagy az értékelés hatékonyságának növekedését is. A tanulói tevékenységeket nézve a digitális megoldások teret adnak az interaktivitás növelésének, mely szintén fontos tényező a tananyag elsajátítását illetően.

Az okoseszközök korlátozása a mindennapokban
A szeptember elsejétől hatályos 245/2024. (VIII.8.) kormányrendelet értelmében, a diákok bevihetik a telefont, vagy egyéb internetelérésre alkalmas okoseszközüket az iskolába, de rögtön le kell adniuk egészen a tanítási idő végéig.
Mivel a rendelet nem tiltja, hanem korlátozza az okoseszközök használatát, így bizonyos esetekben, tanulási céllal ezután is van lehetőség alkalmazni az okoseszközöket az iskolában a tanórák keretein belül.
Ezt engedélyezheti a pedagógus, vagy az igazgató azzal a feltétellel, hogy a használat célját, az engedély időtartalmát, valamint a használt tárgy nevét leírja a tanulmányi rendszerben. Kiemelten szerepel, hogy az okoseszközök közül elsősorban a telefonokra kell gondolni, mivel leggyakrabban ezt használják a diákok a mindennapokban.
Az ezzel kapcsolatos részletesebb szabályozást az oktatási intézmények házirendjének kell tartalmaznia.
Ebbe beletartozik például, hogy az intézményen belül hol tárolják a leadott készülékeket. A legelterjedtebb mód a szekrény, vagy dobozok alkalmazása. Kedvelt gyakorlati megoldás, ha az osztályteremben egy zárható szekrényben van elhelyezve akár csak az okoseszközök, akár az ezeket tároló doboz, ennek kulcsát pedig vagy egy felelős, vagy az osztályfőnök biztosítja.
Ha szükség van a készülékekre, akkor a szaktanároknak lehetősége van elkérni a kulcsot, majd az óra végén visszazárni a szekrényt az okoseszközökkel együtt. Ezen lehetőséget érdemes kihasználni és az óra megtervezésekor a pedagógusnak időt kalkulálni az eszközök kiosztására és visszaszedésére, illetve azok elzárására is.
Az okoseszközök alkalmazása az oktatásban tehát jelen szabályozási környezetben sem lehetetlen és igen nagy előnyt, valamint hatékonyságot eredményez, melyet nem szabad háttérbe szorítani. Oktatói prezentációidnál használd a Vivicont, hogy innovatív megoldásokkal színesíthesd tanítási módszertanod.