Egy előadás sikeressége nemcsak a tartalmon vagy a vizuális elemeken múlik, hiszen különböző prezentációs technika alkalmazása is meghatározó szerepet játszik az eredményben. Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük számodra öt olyan prezentációs technikát, amelyeket sokszor a gyakorlott előadók is elfelejtenek alkalmazni. Hogyan tudod a beszédtechnikával vagy akár a mozgással jobban fenntartani a figyelmet? Az alábbiakban ebben segítünk.

#1 Prezentációs technika – Hangsúlyozás
Prezentálás során ügyelj arra, hogy beszéded kellően hangos és jól érthető legyen. A fontos mondatokat és kulcsszavak pedig hangsúlyozd úgy, hogy azok jelentőségét minden hallgató érzékelhesse, de ne szakítsa meg az előadás normál menetét. Annak meghatározására pedig, hogy mit érdemes hangsúlyoznod, egy jó módszer, ha azokat az részeket emeled ki, melyeket a szöveg betanulása során aláhúznál.
#2 Prezentációs technika – Beszédtempó
A beszéd sebessége az egyik legmeghatározóbb része az előadásodnak. Ha túl gyors vagy, nem tudod átadni a prezentáció lényegét. Ha azonban lassabban beszélsz a kelleténél elveszíted a hallgatóság figyelmét, unalmassá és lapossá válik előadásod. Az ideális tempó megítélése nem egyszerű folyamat, azonban sokat segít, ha először önmagadon teszteled. Szövegfelolvasó program (pl.: MS Word szövegfelolvasó) segítségével meghallgathatod a prezentáció anyagát tetszőlegesre beállított sebességgel.

#3 Prezentációs technika – Testbeszéd
A testbeszéd és a mozdulatok segítenek a közönség figyelmének fenntartásában és az üzenet hatásának fokozásában. A különböző kézmozdulatok és a magabiztos testtartás alkalmazható a fontos mondatok vagy gondolatok kiemelésére. Állj egyenesen és határozottan, tarts a kontaktust a közönséggel, és használjuk ki az egész teret.
#4 Prezentációs technika – Szemkontaktus
A szemkontaktus megtartása a hallgatósággal kiemelkedően fontos az előadás során. A prezentálás alatt nézz bátran a közönség tagjaira. Ez segít az emberek bevonásában és figyelmük megtartásában. Arra azért érdemes figyelned, hogy a tekinteted ne csak néhány résztvevőre szegeződjön, hanem egyszerre próbálj meg ún. pásztázó tekintetet használni, illetve néhány hangsúlyosabb résznél egy pillanatra megállni és a közönség egyes tagjainak tekintetét keresni.

#5 Prezentációs technika – Interaktivitás
Az interaktív elemek bevonzzák a közönséget és aktív részvételre ösztönzik őket. Használj bátran kérdéseket és várj válaszokat is a prezentáció során. Építs be akár kérdőívet, mely kitölthető az prezentálás ideje alatt, az eredmények pedig megtekinthetőek az előadás részeként. Az ilyen interaktív részvétel segít fenntartani az érdeklődést és aktívabbá teszi a prezentációt.
Ezen prezentációs technikák alkalmazása persze nem megy egyről-kettőre. Nélkülözhetetlen a gyakorlás és egy jól felépített prezentáció is, ha azonban ezek és a leírtak is teljesülnek a siker garantált.
További hasznos tippekért kövesd a Vivicon Facebook oldalát!