Néhány jól megválasztott kép sokat javíthat egy diasor megjelenésén és könnyebben befoghatóvá teheti a hallgatóság számára a prezentáció tartalmát. Azonban nagyon fontos tiszteletben tartani a szerzői jogokat, hiszen ez segít fenntartani a tisztességes és etikus prezentációs gyakorlatot! Ráadásul az illegálisan letöltött, vagy felhasznált képek komoly jogi következményekkel járhatnak, ezért érdemes megismerkedni a jogtiszta képek beszerzésének és hivatkozásának alapjaival.
Mi a szerzői jog és mi a jogtiszta kép?

A szerzői jog egyik célja a szellemi alkotások védelme. Elismer különböző személyhez fűződő és vagyoni jogokat a szerző javára. Az ilyen módon védett művek felhasználása pedig engedélyhez kötött.
A jogtiszta képek olyan vizuális tartalmak, amelyeknek felhasználására az alkotó vagy jogtulajdonos engedélyt adott, vagy olyan licencet biztosított, amely engedélyezi a felhasználást bizonyos feltételek mellett.
Hol találhatok copyright free képeket
A jogtiszta képek beszerzése érdekében érdemes olyan képfelhasználó oldalakat keresnünk, amelyek kifejezetten szabadon felhasználható képeket kínálnak. Néhány népszerű ilyen oldal:
Unsplash : Az Unsplash ingyenesen is kínál magas minőségű képeket, amelyeket szabadon felhasználhatsz bármilyen célra, akár kereskedelmi projektekben is.
Pixabay: A Pixabay hasonló konstrukcióban nyújt, stockfotókat, vektorgrafikákat és videókat szabad felhasználásra.
Pexels: A Pexels-en szintén rengeteg kép és videó érhető el, sok különböző témában.
Google : A Google keresés során a Képek fülön található egy hasznos funkció, az Eszközök gombra kattintva, a Felhasználási jogok listából a Creative Common licencet jelölve, olyan találatokat jelenít meg a Google, melyek szintén bátran felhasználhatóak.

Az ingyenesen elérhető képeket nyújtó oldalakon túl perszer megannyi fizetős platform is létezik. Ilyenek például a AdobeStock, IstockPhoto, vagy a ShutterStock oldalak is.
Fontos megjegyezni, hogy bár ezek a képek jogtiszták, lehetnek olyan korlátozások, melyek tiltják a másolást, újraértékesítést, stb. anélkül, hogy megfelelően hivatkoznánk rájuk. Ezért használat előtt mindenképpen ellenőrizzük a felhasználási feltételeket.
Helyes hivatkozás a prezentációban

Ahogyan már fentebb említettük, a felhasználási feltételek részletezi, hogy szükséges-e hivatkozni a felhasznált fotókat. Sok esetben még a hivatkozás formájára is találhatunk iránymutatást a dokumentumban. A hivatkozásnak persze nem csak a feltételeknek való megfelelés lehet a célja. Jelenthet egyfajta köszönetnyilvánítást is az alkotó felé, így még abban az esetben is ajánlott hivatkozni a képek eredeti forrására, ha erre kötelezettség nem irányul.
Egy prezentáció esetében bevett szokás a prezentáció végére egy „Források” diát szúrni, ahol kattintható linkek formájában számozva kerülnek jelölésre a képek forrásai. Valamint a képek alatt is ajánlott az adott sorszám mellett szerepeltetni a forrásoldalt, esetleg a készítő nevét.
Saját képek használata
Az egyik legegyszerűbb módja a jogtiszta képek használatának, ha olyan képeket használunk, amelyeket saját magunk készítettünk. Így nem kell aggódnunk a jogi kérdések miatt, és egyedi és személyes tartalmat hozhatunk létre. Itt is érdemes azonban jelölni, hogy a képek milyen forrásból származnak, ennek módja lehet például a kép alatt feltüntetni, hogy saját készítésű tartalomról van szó.
Összegzés
A jogtiszta képek beszerzése és felhasználása kulcsfontosságú a digitális környezetben. Ajánlott az olyan képfelhasználó oldalak használata, amelyek jogtiszta képeket kínálnak, és fontos megfelelni a helyes hivatkozás szabályainak. Ha pedig lehetőség nyílik rá, célszerű lehet saját képeket készíteni, hogy személyessé és egyedivé tegyük a készített anyagot. Ha pedig helyesen hivatkozol, akkor a közönséged is egy jól felkészült előadónak fog tartani.
További hasonló érdekes tartalmakért keresd fel a Vivicon Facebook oldalát!